თემა : მაინც რა არის ბედნიერება?
სწავლების საფეხური და კლასი : დაწყებითი საფეხური, IIIკლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა : 25
საკლასო მენეჯმენტი-საგანმანათლებლო რესურსები
ინფორმაციის წყაროები: ზ.კუხიანიძის "ფერიები"
რ.ინანიშვილი "ბედნიერება'
ტექნიკა და ინსტრუმენტები:
მაგნიტაფონი,ფერადი ფურცლები,გაბერილი ბუშტები.
მიზანი: თავისუფლების,ბედნიერებისა და პასუხისმგებლობის განცდა.შევიცნოთ უკეთ ერთმანეთი.
უნარ-ჩვევები: ლოგიკური და ანალიტიკური აზროვნების,საკუთარი აზრის გამოთქმის,სხვისი აზრის მოსმენის,შეფასების,მხატვრული კითხვის უნარ-ჩვევა.
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორი
III.2 მოსწავლეს შეუძლია ლიტერატურული ტექსტების მოსმენა,გაგება და მათი შინაარსის გადმოცემა
* მონაწილეობს ინსცენირებაში,არჩევს როლის შესაბამის ინტონაციასა და სხვა გამომსახველობით ხერხებს.
III.4.მოსწავლე ფლობს კითხვის ტექნიკას
*თავისუფლად კითხულობს მასწავლებლის მიერ მითითებულ ეპიზოდს ნაცნობ ტექსტში.
*ხმამაღლა კითხულობს მცირე ზომის ტექსტებს.იცავს პაუზას სასვენ ნიშნებთან.
III.11.მოსწავლეს შეუძლია მცირე ზომის ტექსტის დამოუკიდებლად შექმნა და აზრის გასაგებად ჩამოყალიბება.
*აღწერს კონკრეტულ ფაქტს/მოვლენას საკუთარი ცხოვრებიდან.
აუცილებელი პირობა: ტექსტების დამუშავება,გმირის რუკის,ერმხრივ ჩანაწერთა დღიურის,თემების,ილუსტრაციების ”აქტივობის რვეულად” აკინძვა-გამოფენა.
მოწვეული სტუმრები: ლაშა ჩიკვაიძე - რეჟისორი
ოლგა ცისკარიშვილი-სოსელია - ჟურნალისტი
მეთოდი: მკითხველთა თეატრი.
გაკვეთილის მსვლელობა:
სწავლების საფეხური და კლასი : დაწყებითი საფეხური, IIIკლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა : 25
საკლასო მენეჯმენტი-საგანმანათლებლო რესურსები
ინფორმაციის წყაროები: ზ.კუხიანიძის "ფერიები"
რ.ინანიშვილი "ბედნიერება'
ტექნიკა და ინსტრუმენტები:
მაგნიტაფონი,ფერადი ფურცლები,გაბერილი ბუშტები.
მიზანი: თავისუფლების,ბედნიერებისა და პასუხისმგებლობის განცდა.შევიცნოთ უკეთ ერთმანეთი.
უნარ-ჩვევები: ლოგიკური და ანალიტიკური აზროვნების,საკუთარი აზრის გამოთქმის,სხვისი აზრის მოსმენის,შეფასების,მხატვრული კითხვის უნარ-ჩვევა.
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორი
III.2 მოსწავლეს შეუძლია ლიტერატურული ტექსტების მოსმენა,გაგება და მათი შინაარსის გადმოცემა
* მონაწილეობს ინსცენირებაში,არჩევს როლის შესაბამის ინტონაციასა და სხვა გამომსახველობით ხერხებს.
III.4.მოსწავლე ფლობს კითხვის ტექნიკას
*თავისუფლად კითხულობს მასწავლებლის მიერ მითითებულ ეპიზოდს ნაცნობ ტექსტში.
*ხმამაღლა კითხულობს მცირე ზომის ტექსტებს.იცავს პაუზას სასვენ ნიშნებთან.
III.11.მოსწავლეს შეუძლია მცირე ზომის ტექსტის დამოუკიდებლად შექმნა და აზრის გასაგებად ჩამოყალიბება.
*აღწერს კონკრეტულ ფაქტს/მოვლენას საკუთარი ცხოვრებიდან.
აუცილებელი პირობა: ტექსტების დამუშავება,გმირის რუკის,ერმხრივ ჩანაწერთა დღიურის,თემების,ილუსტრაციების ”აქტივობის რვეულად” აკინძვა-გამოფენა.
მოწვეული სტუმრები: ლაშა ჩიკვაიძე - რეჟისორი
ოლგა ცისკარიშვილი-სოსელია - ჟურნალისტი
მეთოდი: მკითხველთა თეატრი.
გაკვეთილის მსვლელობა: